Wyjątkowe wydarzenie na Kazikach.

 Polskie regalia czyli insygnia koronacyjne (korona, berło, jabłko) zostały zrabowane, wraz z całą zawartością Skarbca Koronnego w 1795 r. przez Prusaków, wywiezione

z kraju i zniszczone. Z pomysłem ich rekonstrukcji nosił się, jeszcze w czasach II RP wybitny historyk sztuki prof. Karol Estreicher. Do pomysłu powrócił kilkadziesiąt lat później Adam Orzechowski, antykwariusz z Nowego Sącza, student prof. Estreichera. Zachowały się bowiem dokładne opisy zniszczonych przez zaborcę insygniów. Wystarczyło tylko... zgromadzić cenne złoto, srebro, kilka garści szlachetnych kamieni… . Po uporaniu się z tą kosztowną „drobnostką”, zastęp mistrzów sztuki złotniczej i jubilerskiej pracował przez rok.

W 2003 r. korona, berło i jabłko były gotowe.

Od tego czasu, repliki regaliów, których właścicielem jest Adam Orzechowski, prezentowane były m.in. na Zamku w Malborku, w Muzeum Historycznym miasta Krakowa, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Teraz, z okazji Kazików zagoszczą w Radomiu. Regalia przybywają wraz z rycerzami Zakonu Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza.

 

Kopie insygniów wystawione będą także 3 marca (niedziela) w radomskiej farze, podczas uroczystej mszy św. o godz. 12.30.

 

Repliki, zdaniem ich twórców, mają przypominać o historii i tradycji Polski oraz chwale Korony Polskiej.

Regalia w Radomiu tylko podczas Kazików! Zapraszamy!

 

Więcej o regaliach www.replikiregaliowpl.com Prezentowane zdjęcia pochodzą z ww. strony, autor Kazimierz Fałowski.

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl