Teatralna zima
Pod znakiem teatru upłynął w ośrodku także początek lutego.
23 stycznia o godz. 17 - Teatr Resursa zaprezentował „Trojanki” Eurypidesa
(w adaptacji J.P. Sartre’a) w reżyserii Roberta Stępniewskiego
29 stycznia, godz. 18 -„Jan Długosz a kto to taki?” - premiera Teatru Poszukiwań, reż. Włodzimierz Mancewicz.
2 lutego o godz. 10.30 - Teatr Resursa zaprezentował „Przygody Koziołka Matołka”
w reżyserii Roberta Stępniewskiego.
10 lutego o godz 17.30 - Spektakl "Łysa śpiewaczka" w wykonaniu Teatru Resursa, w reż. Marcina Fortuny - Spektakl ODWOŁANY
* 23 stycznia o godz. 17 - Teatr Resursa zaprezentuje „Trojanki” Eurypidesa (w adaptacji J.P. Sartre’a) w reżyserii Roberta Stępniewskiego.
„Trojanki” to klasyczna tragedia grecka napisana przez Eurypidesa w V w.p.n.e. Eurypides opowiedział historię trojańskich kobiet, które po słynnej wojnie i upadku Ilionu dostały się w ręce zwycięskich Greków. Ich mężowie i synowie wszczęli zamęt i zginęli, zostawiając je na pastwę losu i nieprzyjaciela. Choć wojna była domeną mężczyzn, to ostatecznie kobiety musiały podjąć ostatnią walkę, z góry skazaną na klęskę. Adaptacja Sartre’a po którą sięgnął Teatr Resusa wystawiając „Trojanki” sprawia, że sztuka mimo iż jej akcja toczy się wieki temu, wciąż jest aktualna dla współczesnego widza.
Teatr Resursa to amatorski teatr dorosłych działający od 2011 r. Opiekunem grupy jest Robert Stępniewski. Grupa skupia kilkunastu miłośników literatury, teatru, którzy swoją pasją dzielą się z mieszkańcami Radomia przygotowując i prezentując w Resursie swoje spektakle.
„Trojanki” po raz pierwszy zostaną pokazane na scenie OKiSz. Wcześniej, w maju 2015 r., podczas Festiwalu Filozofii sztuka była grana na pasażu prof. Leszka Kołakowskiego, w znajdującym się tam amfiteatrze. Przygotowanie spektaklu teatralnego w takim miejscu było dużym wyzwaniem, a jednocześnie miało swój wydźwięk symboliczny, był to niejako powrót do źródeł greckiej tradycji i kultury.
Prezentacja spektaklu na scenie ośrodka wymagała nowego podejścia do tekstu od reżysera i aktorów. Jest więc to naprawdę premiera sceniczna „Trojanek”.
* 29 stycznia, godz. 18 -„Jan Długosz a kto to taki?” - premiera Teatru Poszukiwań, reż. Włodzimierz Mancewicz.
Prace nad tym spektaklem ruszyły już kilkanaście miesięcy temu. 2015 r., został bowiem ogłoszony Rokiem Długosza (w związku z przypadającą wtedy 600 rocznicą urodzin wybitnego historyka, dyplomaty, pedagoga). Początkowo chcieliśmy pokazać Polskę i jej historię, ówczesną współczesność tak, jak widział je Jan Długosz w 12 księgach swojego największego dzieła „Roczniki czyli kroniki sławetnego Królestwa Polskiego”. Dzieło to od deski do deski przestudiował opiekun Teatru Poszukiwań Włodzimierz Mancewicz. Jednocześnie o Długoszu i jego dziele rozmawiał on z młodzieżą, ale i z wieloma, często przypadkowymi osobami. Okazało się, że wcale nie jest tak, jak nam się początkowo wydawało, że wszyscy znają dzieło kronikarza, że wiedzą kim był. I tak narodził się pomysł, by nie tylko mówić o historii Polski z „Kronik…” Długosza, ale i o nim samym.
Ze względu na remont ośrodka, nie zdążyliśmy już pokazać naszego spektaklu w 2015 r., w Roku Długosza. Zapraszamy teraz, bo to uniwersalna opowieść nie tylko o historii, ale i o ludziach ją tworzących, prawdziwa lektura obowiązkowa.
Teatr Poszukiwań to grupa teatralna dla młodzieży działająca w Resursie od 1993 r. Przez ten czas Teatr Poszukiwań tworzyły setki pasjonatów teatru, wielu z nich wybrało potem aktorstwo jako swój zawód. Opiekunami grupy w ostatnich latach są: aktor Włodzimierz Mancewicz oraz Katarzyna Sasal.