Teatr "Resursa" - dla dorosłych
zajęcia teatralne Teatru Resursa (dla dorosłych)
wtorki, godz. 18.00 - 21.00 zajęcia dla dorosłych
środy godz. 18.00 - 21.00 w/g dodatkowego harmonogramu
Instruktor: Robert Stępniewski.
Zajęcia są nieodpłatne.
O TEATRZE:
Teatr „Resursa” powstał na jesieni 2011 roku. Ma na swoim koncie 17 premier. Pierwszą premierę, dał w maju 2012 roku - była to prapremiera sztuki "Diabły" Sebastiana Równego, radomskiego pisarza i dziennikarza. Teatr „Resursa” to formacja „miłośniczo-ochotnicza”, jak sami siebie określają jej aktorzy. W teatrze występują dorośli amatorzy, różnych zawodów i w wieku z rozpiętością ponad 50 lat. Najmłodszy aktor miał 8 lat, a najstarszy ma ponad 60. Razem tworzą teatr międzypokoleniowy. Instruktorem zespołu od samego początku działalności jest Robert Stępniewski - absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie.
Zespół wielokrotnie występował na ogólnopolskich festiwalach w: Horyńcu-Zdroju, Szamocinie, Piotrkowie Trybunalskim, Stalowej Woli, Bielsku Podlaskim, Warszawie, Tychach i Siemianowicach Śląskich. Dwukrotnie został zauważony na jednym z najstarszych przeglądów teatrów amatorskich Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form - Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju. Na 34 Biesiadzie Teatralnej w 2013 roku, gdzie Teatr „Resursa” prezentował "Pamiętnik Stefana Czarnieckiego", nagrodę indywidualną Brązową Misę Borowiny - za stworzenie zespołu wielopokoleniowego i dobór repertuaru - otrzymał opiekun zespołu Robert Stępniewski. Natomiast w 2014 r. na 35 Jubileuszowej Biesiadzie Teatralnej za rolę Stasia w "Wybryku" otrzymał wyróżnienie najmłodszy 8-letni aktor Teatru Resursa - Igor Stępniewski. W czerwcu 2016 r. na Festiwalu KONSTELACJE w Szamocinie Teatr „Resursa” zajął II miejsce ze spektaklem „Łysa śpiewaczka”. A na RELACJACH I Międzypokoleniowych Spotkaniach Teatralnych w Stalowej Woli Robert Stępniewski został wyróżniony za koncepcję reżyserską spektaklu „Trojanki”. W 2017 roku „Audiencja” otrzymała II nagrodę i nagrodę publiczności na Festiwalu KONSTELACJE w Szamocinie, na Festiwalu RELACJE w Stalowej Woli Marcin Fortuna otrzymał nagrodę specjalną od Jana Peszka. Natomiast w Piotrkowie Trybunalskim podczas Trybuny Teatru zespół otrzymał główna nagrodę w kategorii dorosłych za spektakle „Pokój Jakuba” i Audiencja II”. We wrześniu 2017 r. Teatr „Resursa” brał udział w Międzynarodowym Festiwalu „Wędrowny wieszak” w Łucku na Ukrainie. Na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku Teatr „Resursa” otrzymał wyróżnienie honorowe za pracę zespołową. W 2019 roku Hanna Zembrzycka otrzymała wyróżnienie za rolę Adwokata w „Przekładańcu” Stanisława Lema na VI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich DECHA w Bielsku Podlaskim.
Aktualnie zespół tworzy 16 osób: Danuta Piątkowska-Poręba, Dorota Lewandowska, Jolanta Nędzi, Hanna Zembrzycka, Edyta Podkowa-Cieślik, Monika Kornafel, Joanna Tam, Agnieszka Urbańska-Brzeska, Karolina Zychowicz-Głogowska, Halina Hnatów, Katarzyna Piwońska, Wojciech Rudkowski, Dariusz Wróbel, Marcin Fortuna, Robert Jabłoński, Bartłomiej Stryjski.
Teatr ma na swoim koncie 17 premier:
- „Diabły” Sebastiana Równego (prapremiera),
- „Pamiętnik Stefana Czarnieckiego” wg Witolda Gombrowicza,
- „Wybryk” wg juweniliów Stanisława Ignacego Witkiewicza,
- „Dziewictwo” wg Witolda Gombrowicza,
- „Szef wszystkich szefów” Larsa von Triera,
- „Wspomnienia z miasta R” na podstawie prozy Bernarda Gotfryda, Grzegorza Bartosa i Marcina Kępy,
- „Byłem cztery miesiące w Amsterdamie” na podstawie sztuk Teresy Opoki, Marka Modzelewskiego i Grzegorza Bartosa,
- „Przygody Koziołka Matołka” wg Kornela Makuszyńskiego,
- „Trojanki” Eurypidesa w adaptacji J.P. Sartre’a,
- „Łysa śpiewaczka” Eugené Ionesco,
- „Pokój Jakuba” wg Brunona Schulza
- „Audiencja II” Bogusława Schaeffera (monodram)
- „Kochanie, jutro zaczniemy od nowa” Grzegorza Bartosa
- „Kryminalne tango” Elwiry Dzikowskiej
- „Przekładaniec” Stanisława Lema
- „Aniołek” Beaty Pawlak
- „Indianin z Radomia” wg. książki Dariusza Rosiaka „Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha”
W 2020 roku w czasie pandemii zespół przygotował dwa e-spektakle „Balkony” według prozy Marcina Kępy i „Trzy bajki z królestwa Lailonii” na podstawie bajek Leszka Kołakowskiego.