Promocja książki Pawła Putona „Miejsce i Krzyż Straceń Powstańców Styczniowych w Radomiu”

Autor szczegółowo omawia dzieje łączki znajdującej się za koszarami wojskowymi 26. Mohylewskiego Pułku Piechoty. Tu, nad Potokiem Północnym, Rosjanie tracili i skrycie grzebali powstańców styczniowych.

W książce odnajdziemy oparty na skrupulatnej kwerendzie źródłowej wykaz nazwisk 46 straconych i pogrzebanych w Radomiu powstańców. Wydawnictwo zawiera opis ciekawych losów krzyży upamiętniających to miejsce narodowej pamięci; zarówno tego drewnianego z 1916 r., jak

i zachowanego do dziś metalowego krzyża z 1933 r. Książka wzbogacona jest obszernym materiałem ilustracyjnym.

Promocja publikacji jest wydarzeniem towarzyszącym XI Radomskiemu Festiwalowi Filozofii „Okna”, którego motywem przewodnim w tym roku będzie przeszłość. Radomskie miejsce kaźni powstańców znajduje się dokładnie naprzeciwko dzisiejszego pasażu im. Leszka Kołakowskiego. Sam zaś profesor Kołakowski był absolwentem szkoły, której tradycje kontynuuje liceum Marii Konopnickiej – dziś szkoła współorganizująca „Okna”. Z kolei pradziadek wybitnego filozofa ze strony ojca brał udział w powstaniu  styczniowym, za co został zesłany na Syberię.

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl