Promocja książki „Zabytkowe parki Radomia”
Radomskie Towarzystwo Naukowe oddaje w Państwa ręce wydawnictwo dość niezwykłe i w swojej istocie – rzadko spotykane. Monografie parków miejskich często przecież nie powstają. Tymczasem w niniejszym wydawnictwie Czytelnik otrzymuje kompendium wiedzy nie tylko na temat historii oraz fauny i flory radomskich zieleńców, ale także świadectwo ich obecności w malarstwie i literaturze. (...)
Warto wspomnieć jeszcze o powodach wydania niniejszej monografii. Stanowi ona podsumowanie dużego projektu „Kompleksowa rewitalizacja zabytkowych parków miejskich: Stary Ogród, Leśniczówka i im. T. Kościuszki”. Jego wartość przekroczyła 19 mln 680 tys. zł, z czego 85 procent dofinansowane zostało ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013. (...)
My, radomianie mamy więc odrestaurowane zieleńce, zachęcające do odpoczynku, a do tego ciekawe wydawnictwo, opowiadające w jakiejś mierze o mieście i jego mieszkańcach. Odwiedzajmy więc radomskie parki i odkrywajmy ich tajemnice. Do czego Państwa serdecznie zachęcam.
(Ze wstępu Prezydent Miasta Radomia Radosława Witkowskiego)
Publikacja zawiera artykuły:
Renata Metzger "Z historii najstarszych radomskich parków"
Marcin Kępa "Radomskie parki w literaturze";
Mieczysław Szewczuk "Park w mararstwie, rzeźba w parku. Pamięć miejsca – i ludzie, którzy pozostrawili w Radomiu swój ślad";
Paweł Puton "Urokliwa kapliczka w Leśniczówce";
Jacek Słupek "Szata roślinna i fauna zabytkowych parków Radomia";
Sebastian Piątkowski "Okupacyjna karta historii "Parkowej".