Projekt ”Intimus” Grafika i ceramika artystyczna z Litwy

Rimvydas Mulevičius przedstawił cykl akwafort. Artysta pozostaje w kręgu sztuki realistycznej, a przewodnim motywem jego twórczości, szczególnie tej, pokazanej w Galerii „Resursa”, jest człowiek i jego osobista, wewnętrzna przestrzeń.

Urodził się 24 maja 1957 r. w Wilnie. W latach 1980 – 1986 studiował na kierunku Szkło Witrażowe na Wydziale Malarstwa obecnej Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie pod kierunkiem prof. Algimantasa Stoskusa. Jest pracownikiem Wydziału Sztuki w Kownie. Prowadzi zajęcia z malarstwa, anatomii, akwareli i podstaw szkła witrażowego.

W 2001 r. otrzymał tytuł profesora. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek, a także zajmuje się projektowaniem oraz wykonywaniem witraży.

Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i i udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. 


Jonas Arčikauskas zaprezentował  ceramikę. To oryginalna, specyficzna, ale i dość unikatowa dziedzina twórczości. Wszystkie prace zostały wykonane z gliny szamotowej, częściowo malowane angobami, częściowo szkliwione, wypalane w temperaturze powyżej 1200°C.

Wśród małych kameralnych prac są: gwizdki, amfory, imbryki, pojemniczki na biżuterię, wszystko, co ma stanowić estetyczny przedmiot, zwracający uwagę widza swoją niebanalnością. Nie do końca jednak owe przedmioty dają się zdefiniować. Oryginalne w formie i kolorze, ze zróżnicowaną fakturą, niejednokrotnie stanowią przedmiot odrealniony.

Jonas Arčikauskas urodził się 7 maja 1957 r. w Mariampolu. Studiował na kierunku Rzeźby w Kolegium im. Stepasa Lukasa w Kownie w Instytucie Pedagogicznym. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Ceramicznym Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie.

Zajmuje się malarstwem, ceramiką i szenografią oraz projektowaniem kostiumów teatralnych. Współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Kownie oraz Teatrem Młodzieżowym i Teatrem Opery i Baletu w Wilnie.

Za swoje osiągnięcia został wielokrotnie odznaczony, w tym „Golden Cross Award” – najważniejszą nagrodą w kategorii scenografii teatralnych. Swoje prace prezentował na wielu prestiżowych wystawach w kraju i zagranicą.

 

Projekt ”Intimus” to symboliczny tytuł wystawy dwóch przyjaciół, których drogi życiowe wielokrotnie splatały się ze sobą. Niegdyś razem studiowali, dzisiaj wspólnie przedstawiają widzowi swoje prace z różnych, właściwych sobie przestrzeni twórczości. Swoją obecnością w Radomiu podkreślają nie tylko twórczą więź, ale i wieloletnią współpracę Wydziału Sztuki radomskiego uniwersytetu z artystami z Litwy, której, podobnie jak naszemu miastu, patronuje św. Kazimierz Jagiellończyk.

Wystawa powstała we współpracy z Katedrą Mediów Zyfrowych i Struktur Przestrzennych Wydziału Sztuki radomskiego Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego.

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl