IX RADOMSKI FESTIWAL FILOZOFII „OKNA” im. prof. Leszka Kołakowskiego
Podczas „Okien” odbywają się debaty i warsztaty filozoficzne z udziałem znanych polskich filozofów, organizowane są tematyczne wystawy plastyczne, koncerty, spotkania autorskie z pisarzami i twórcami kultury.
Idea festiwalu poświęconego filozofii zrodziła się w 2007 r. podczas uroczystych obchodów 80. urodzin profesora Leszka Kołakowskiego w Radomiu. (Kołakowski urodził się w naszym mieście i jest Honorowym Obywatelem Radomia). Stałym gościem „Okien” jest córka profesora Agnieszka Kołakowska, która uczestniczy również w pracach Rady Programowej Festiwalu.
Impreza ma na celu propagowanie filozofii jako nauki i zarazem sposobu na życie, a poprzez szereg artystycznych działań w połączeniu z częścią publicystyczno-naukową ma otwierać symboliczne „Okna” w świadomości jej uczestników – poszerzać horyzonty i kreować twórcze i intelektualne postawy.
Dotychczas na Festiwalu gościli m. in. Jan Woleński, Jerzy Szacki, Karol Toeplitz, Tadeusz Bartoś, Jan Hartman, Karol Modzelewski, Ryszard Legutko, Antoni Libera, Eustachy Rylski, Włodek Pawlik, Jan Andrzej Kłoczowski, Maria Dzielska, Roman Kołakowski, Zbigniew Mentzel.
IX Radomski Festiwal Filozofii "OKNA"
im. prof. Leszka Kołakowskiego
31 maja-2 czerwca 2017 r.
31 maja (środa), godz. 12.00 (amfiteatr przy pasażu L. Kołakowskiego za Galerią Słoneczną)
- "Gdzie mieszka zło?" - debata z udziałem prof. Barbary Markiewicz, dr. Adriana Ziółkowskiego, Agnieszki Kołakowskiej oraz laureatów XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej
- wręczenie Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia
- "Salome" - spektakl na podst. tekstu L. Kołakowskiego "Salome, czyli Wszyscy ludzie są śmiertelni" w wyk. uczniów II LO im. M. Konopnickiej
godz. 12.00, 18.00 - Klub Dobrego Filmu (Sala Kameralna "Resursy")
- "Amerykańska sielanka", reż. Ewan McGregor (bilety: 10 PLN)
1 czerwca (czwartek), godz. 12.00 (ul. Żeromskiego - przy stoliku-rzeźbie L. Kołakowskiego)
- "Dzień Dziecka z Profesorem" - bajki Leszka Kołakowskiego czytają aktorzy Teatru Poszukiwań i znani radomianie
godz. 19.00 (Sala Widowiskowa "Resursy")
- "Już szumią kasztany" - recital Magdy Umer, za fortepianem: Wojciech Borkowski (bilety: 20 PLN)
2 czerwca (piątek), godz. 17.00 (Galeria "Resursy")
- „Pars pro toto…” - wernisaż wystawy prac prof. Andrzeja Markiewicza
godz. 18.00 (Sala Kameralna "Resursy")
- „Obecność zła w filozofii Leszka Kołakowskiego” - spotkanie autorskie z Janem Tokarskim (prowadzenie: dr Wiesław Chudoba)
godz. 19.00 (Sala Widowiskowa "Resursy")
- "Pokój Jakuba" - spektakl Teatru "Resursa" na podst. prozy Brunona Schulza, reż. Robert Stępniewski
Wydarzenia towarzyszące:
29 maja (poniedziałek), godz. 17.00 (Astrobaza Radom, ul. Wierzbicka 89/93)
- "Czy Wielki Wybuch był głośny?" - spotkanie autorskie z prof. astrofizyki Jeanem Pierrem Lasotą
30 maja (wtorek), godz. 18.00 (restauracja "Parkowa", ul. Żeromskiego 54)
- "Plaga słowików" - spotkanie autorskie z Agnieszką Kołakowską (prowadzenie: dr Marek Mieńkowski)
Notki biograficzne:
Agnieszka Kołakowska – filozof i filolog klasyczny. Tłumaczka i publicystka. Za zbiór esejów Wojny kultur i inne wojny otrzymała Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego. W ubiegłym roku nakładem "Teologii Politycznej" ukazała się kolejna jej książka Plaga słowików.
Jean-Pierre Lasota – fizyk teoretyk i astrofizyk, autor ponad 250 prac naukowych i kilku książek. Profesor honorowy w Instytucie Astrofizyki w Paryżu i profesor zwyczajny w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Przez wiele lat kierował Wydziałem Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii Obserwatorium Paryskiego i był doradcą naukowym prezesa francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych. Wieloletni członek komitetów nadzorujących budowę i działanie detektora fal grawitacyjnych Virgo.
Barbara Markiewicz – filozof, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca i sekretarz naukowy Komitetu Głównego Olimpiady Filozoficznej, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Opublikowała ok. 200 prac naukowych, m.in. Kryzys tożsamości politycznej a proces integracji europejskiej i Co się śni filozofom
Andrzej Markiewicz - artysta plastyk, zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową i malarstwem. Swoją twórczość prezentował na 31 wystawach indywidualnych (Kopenhaga, Kowno, Łódź, Kielce, Zakopane, Radom) a także na 237 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (Dania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, USA, Litwa, Łotwa, Węgry, Ukraina, Słowacja, Czechy). Obecnie profesor zwyczajny, Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego w Radomiu. Wystawa "Pars pro toto..." gromadzi prace inspirowane twórczością L. Kołakowskiego.
Jan Tokarski – filozof, historyk idei. Doktoryzował się w Instytucie Historii PAN. Autor m. in.książek: Czas zwyrodniały i Historie przyszłości. Wizje bolszewizmu w Rosji, 1917–1921. Członek redakcji kwartalnika „Kronos” i „Przeglądu Politycznego”, felietonista „Kultury Liberalnej”. W 2016 roku ukazała się jego książka Obecność zła. O filozofii Leszka Kołakowskiego.
Magda Umer - wybitna wokalistka, mistrzyni interpretacji piosenki literackiej, reżyser, scenarzystka i aktorka. W programie koncertu artystka zaprezentuje utwory z dwóch ostatnich płyt "Noce i sny" oraz "Wciąż się na coś czeka". Oprócz tego nie zabraknie takich przebojów jak "Oczy tej małej", "O niebieskim pachnącym groszku" czy "Koncert jesienny na dwa świerszcze".
Adrian Andrzej Zieliński - pracownik Zakładu Semiotyki Logicznej w Instytucie Filozofii UW. Autor wielu publikacji i artykułów naukowych, m. in. O problemach w definiowaniu pojęcia prawa przyrody przez nierzeczywiste okresy warunkowe i Krytyczna analiza badań eksperymentalnych dotyczących kontekstualizmu.
"Pokój Jakuba" - kolejny spektakl działającego od kilku lat w "Resursie" amatorskiego teatru dla dorosłych. Tym razem artyści zaadaptowali na sceniczne potrzeby wybrane opowiadania Brunona Schulza ze Sklepów cynamonowych i Sanatorium pod Klepsydrą. Powstało interesujące, bogate plastycznie i pełne symboliki widowisko, które swą uroczystą premierę miało podczas ubiegłorocznej "Uliczki Tradycji".
„Amerykańska sielanka”, reż. Ewan McGregor, USA 2016 (108 min.)
W spokojnej dzielnicy zwyczajna amerykańska rodzina prowadzi szczęśliwe życie. Do momentu, kiedy w mieście dochodzi do zamachu terrorystycznego, a główną podejrzaną staje się córka przykładnej rodziny.