Aktualności

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną publikujemy Regulamin  działalności na czas epidemii w nowym reżimie sanitarnym dla Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu.

>>> Regulamin i Oświadczenia <<<

„Paszporty Uliczki”

W tym roku po raz pierwszy wręczyliśmy „Paszporty Uliczki”, czyli specjalne podziękowania dla znanych radomian – przyjaciół naszej „Uliczki Tradycji”, od lat wspierających tę imprezę. Jako pierwszy tytuł „Ambasadora Uliczki” otrzymał prezydent Radomia Radosław Witkowski, który jeszcze jako poseł często występował na uliczkowej scenie, wykonując szlagiery międzywojnia.

Pełna treść dokumentu brzmi: Niniejszym zaświadcza się, iż Pan Radosław Witkowski otrzymuje z dniem 13 września A.D. 2015 honorowy tytuł Ambasadora „Uliczki Tradycji”, który odtąd obligować go będzie do głoszenia na lądach i morzach sławy i chwały tej zacnej, ekstraordynaryjnej imprezy, od lat gromadzącej rzesze radomian i gości ze świata całego przy „Resursie Obywatelskiej” - najstarszej placówce kultury królewskiego miasta Radomia.

 

Uliczka Tradycji

12 i 13 września „Na lądach i morzach”

 

Ach, co to był za weekend!!! Za sprawą odbywającego się już po raz 8. festynu historycznego „Uliczka Tradycji” podróżowaliśmy nie tylko w czasie - do lat 20. i 30. XX w. – ale i w przestrzenie, po lądach i morzach. Opowiedzieliśmy o podróżach i odkryciach, o statkach i marynarzach, o próbie zdobycia przez Polskę zamorskich kolonii….

 Dziękujemy wszystkim gościom „Uliczki Tradycji”, sprawującym patronat nad imprezą: Prezydentowi Miasta Radomia Radosławowi Witkowskiemu, Przewodniczącemu Rady Miasta Dariuszowi Wójcikowi a także wspierającym nas: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Narodowemu Archiwum Cyfrowemu, Muzeum Wsi Radomskiej.

 

Dziękujemy sponsorom, firmom: Radkom, Radpec, Wodociągi Miejskie, Galeria Słoneczna, Humansoft, GGG, Radwag Wagi Elektroniczne, ITM Poland, Malta Lanque Center, Czapla, Praktiker.

 

Potwierdzeniem tego, że „Uliczka Tradycji” jest natchnieniem dla wielu, niech będzie podarowany nam przez Ludwika Dorna wierszyk: 

 

„Dziś w Radomiu słychać szanty,
dziś w Radomiu Bałtyk szumi.

Wiatr w Radomiu
gra na wantach
i radomian wzbija w dumę.

Uliczka Tradycji w morskim klimacie,
dziś Mleczną do morza tratwą spływacie.

Korabie, kogi i morza szum,
fale roztrąca radomian tłum.”

 

 

 

więcej  >>>>>

 

 GALERIA ZDJĘĆ >>>>>

 

Resursa śpiewa

Grupa wokalna z Resursy Obywatelskiej zaprezentowała się na scenie przy fontannach. Nie straszne nam było ani zimno, ani deszcz ani chwilowa przerwa w dostawie prądu.

Zabrzmiały polskie i zagraniczne przeboje muzyki rozrywkowej, a ci którzy zdecydowali się spędzić się ten wieczór z nami, bawili się wyśmienicie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć >>>

ANIMA URBIS – DUSZA MIASTA - A.D. 2015

20 czerwca, w sobotni wieczór, po raz piąty Resursa Obywatelska zaprosiła radomian do przeżycia elektryzującej, nocnej przygody. Od godziny 20.00 zgłębialiśmy historyczne tajemnice radomskiego Zamłynia.

Nasza fantastyczna podróż rozpoczęła się  w parku Stary Ogród a zakończyła dobrze po północy, kiedy na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Kieleckiej poznawaliśmy duchy twórców radomskiego przemysłu. "Anima Urbis - Dusza Miasta" to nocne odkrywanie dziejów Radomia w ramach wędrówki po różnych jego zakątkach. W każdym z odwiedzanych przez nas miejsc, oprócz przypomnienia jego historii, proponujemy różne atrakcje muzyczne, teatralne, filmowe, a także kulinarne. Wszystko to w ramach naszej magicznej imprezy, która zdążyła już sobie zjednać całkiem spore grono sympatyków.Nie przesadzając ze skromnością, miło nam poinformować, że wiele osób uważa to wydarzenie kulturalne za jedno z absolutnie najlepszych, w jakich mieli przyjemność uczestniczyć.

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym partnerom, patronom i sponsorom. No i - przede wszystkim - naszym wspaniały Gościom!

RELACJA FILMOWA >>>>

GALERIA ZDJĘĆ  >>>> 

Szczegółowy program znajdą Państwo TUTAJ  

 

„Ślad” i ławeczka prof. Kołakowskiego

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego.

Mobilna urna zawitała również na Animę Urbis (pod bazyliką św. Kazimierza) i zachęcamy do głosowania.  Szczególnie polecamy dwie inicjatywy.

„Ślad” szlak pamięci  Żydów radomskich (obszar ogólnomiejski, nr 14)

Budowa pomnika- ławeczki prof. Leszka Kołakowskiego (obszar I, nr 15).

„Ślad” zakłada stworzenie szlaku upamiętniającego społeczność żydowską Radomia poprzez umieszczenie pamiątkowych tablic w miejscach ważnych dla tej społeczności, historii miasta, np. w miejscu gdzie istniała synagoga, brama do getta, szpital. W 1939 r. blisko 30 proc. Radomian było pochodzenia żydowskiego. Resursa od lat dedykuje im odbywające się w kwietniu Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”.

Pomnik – ławeczka radomianina, jednego z najwybitniejszych filozofów i Honorowego Obywatela Miasta miałby stanąć na deptaku, u zbiegu z ul. Moniuszki. Różowa kamienica naprzeciw Sezamu, dziś siedziba banku to miejsce, gdzie przed wojną mieściła się szkoła do której uczęszczał Leszek Kołakowski. Imię prof. Kołakowskiego nosi organizowany w maju przez Resursę Festiwal Filozofii.

Głosować można od 10 czerwca, do 10 sierpnia w wyznaczonych punktach. Pełne informacje na stronie miasta:  https://konsultacje.radom.pl/page/1,strona-glowna.html

 

"kochanie, jutro zaczniemy od nowa"

11 czerwca - czwartek -  godz.18.30 

Teatr Resursa przedstawił niezwykłe czytanie sztuki "kochanie, jutro zaczniemy od nowa" w/g wyboru i adaptacji na potrzeby dramatu Grzegorza Bartosa, w reżyserii Roberta Stępniewskiego.

więcej informacji >>>>

 

Zakończył się VII Festiwal Filozofii "OKNA" im. prof. Leszka Kołakowskiego

Po raz siódmy odbyły się  niezwykłe spotkania z filozofią. Dziękujemy wszystkim, ktorzy przyczynili sie do sukcesu VII Radomskiego Festiwalu Filozofii OKNA im. prof. Leszka Kołakowskiego. Szczególne podziękowania dla naszych sponsorów, partnerów, współpracowników, przyjaciół, symapatyków, uczestników spotkań i debaty. 

Tutaj znajdą Państwo pozostałe materiały filmowe z festiwalu >>>>

Szczegółowy program >>>>

 GALERIA ZDJĘĆ  >>>>

Trwa VII Festiwal Filozofii "Okna" imienia prof. Leszka Kołakowskiego.

Dziś w Resursie Bronisław Wildstein. Na godzinę 18.00 zapraszamy na spotkanie autorskie. We środę ogłosiliśmy wyniki konkursów plastycznego i literackiego, które były oparte na niedokończonej bajce patrona Festiwalu.

Bardzo interesującym zadaniem było dokończenie bajki. Zwyciężczyni – Paulina Krajewska z Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, uniknęła sztampowego moralizowania. Dodatkowo jej praca odznacza się wysokim poziomem abstrakcji i najbardziej – zdaniem jury – wpisuje się w poetykę bajek prof. Leszka Kołakowskiego. Bajka „Ośmiornica” z zakończeniem Pauliny Krajewskiej zostanie wydana drukiem. Promocja książki odbędzie się podczas kolejnego Festiwalu Filozofii, w maju 2016 r. Dwa równorzędne Wyróżnienia otrzymały Julia Wójcik i Marta Grabowska z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomiu.  WIĘCEJ >>>>

O rozstrzygnięciu konkursu plastycznego i otwarciu wystawy pokonkursowej możecie Państwo przeczytać w naszym kolejnym tekście  WIĘCEJ >:>>

Dzisiaj o godzinie 18.00, w Resursie Obywatelskiej rozpocznie się spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem. Jego tytuł – "Czas niedokonany" odnosi się do tytułu książki tego znanego dziennikarza, publicysty i pisarza.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia VII Festiwalu Filozofii "Okna".

Opracował Jakub Mitek

 

VII Radomski Festiwal Filozofii OKNA

VII Radomski Festiwal Filozofii OKNA im. prof. Leszka Kołakowskiego rozpocznie się 25 maja i będzie odbywał się do 29 maja 2015 r.

                         - szczegółowy program znajdą Państwo TUTAJ    

 

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl